Çanta kategorisinde geçerli sepette %15 indirim fırsatını yakala!

-Değişim/İade Şartları

- Kullanılmamış, yıpranmamış ve deforme olmamış ürünler için 14 gün içerisinde kullanabileceğiniz değişim ve iade hakkınız mevcuttur.

-Değiştirmek ya da iade etmek istediğiniz ürünleri, paket ile gönderilen değişim/iade formu ile birlikte tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.

-Değişim ve iade kargo işlem detayları için müşteri temsilcilerimiz ile görüşülmesini rica ederiz. 

-Yalnızca 1 değişim işlemi hakkı bulunmaktadır. 

- Emoyra Global A.Ş. tarafından ürün kusurlu gönderilmiş ise kargo ücreti oluşmayacaktır.

-Fırsat Ürünleri Kampanyasına dahil olan ürünlerde değişim ve iade yoktur. 

-Aksesuar kategorisi kulak ürünlerinde hijyen koşulları nedeni ile değişim/iade yoktur.

 

-Kargo Süreci

-Siparişinizin kargoya teslim edilmesi ve gönderi durumu hakkında bilgi siparişinizde belirttiğiniz telefon numaranıza yapılacaktır.

-Sipariş adresinizde bulunmamanız durumunda kargonuz seçiminize bağlı olarak MNG Kargo'nun ya da Yurtiçi Kargo'nun adresinize en yakın şubesinde teslim almanız için 3 iş günü bekleyecektir. Bu süre zarfında kargonuzu teslim almaz iseniz kargonuz firmamıza iade edilecektir. Kargonuzun bekletildiği şube ve iletişim bilgileri için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

-Kargonuzun tekrar gönderilmesini talep ediyor iseniz gönderinin kargo bedeli tarafınıza yansıtılacaktır.

-Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra alıcı ve adres değişikliği yapılmamaktadır.


-İptal - Değişim/İade Hakkında Bilgilendirme ve İşlem Sırası

-Siparişinizi emoyra.com üzerinden üye girişi yaparak oluşturduysanız ‘Hesabım-Siparişlerim’ bölümünden ‘İade Talebi’ seçeneğini tıklayıp bilgileri doldurarak siparişiniz için iptal/iade talebi oluşturabilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda müşteri temsilcilerimiz sizinle iletişime geçecektir. Siparişinizi başka bir yöntem ile oluşturduysanız direkt olarak müşteri temsilcilerimiz ile de iletişime geçebilirsiniz.

-Siparişiniz kargoya teslim edilmedi ise iptali gerçekleştirilmektedir. Aksi durumda ürünün iptal süreci değil iade süreci başlamış olacaktır, siparişinizin varsa kargo bedeli tarafınıza yansıtılacaktır.

 -Değişim/İade için tarafımıza göndermiş olduğunuz kargo, firmamıza ulaştığında siparişinizde yer alan telefon numarası üzerinden sizinle iletişime geçilecektir. Gönderilen ürün veya ürünlerin değişim/iade işlemine kabulü, reddi ve diğer bilgilendirmeler sizinle paylaşıldıktan sonra işleminiz başlatılacaktır.

-Değişim işlemi için ürününüzü göndermeniz sırasında değişim talep ettiğiniz ürünün stok blokesi yapılamamaktadır. Gönderiniz firmamıza ulaştığında ve işleminiz başladığında stok müsaitliği doğrultusunda değişim başlatılacaktır. Değişim talep ettiğiniz ürün stoku müsait ise işleminiz onaylanacaktır. Aksi takdirde farklı bir ürün seçimi, ürün tutarında hediye çeki ya da ücret iadesi seçeneklerini değerlendirmeniz talep edilecektir.


-Geri Ödemeler

-Değişim/İade işlemlerinizin onayı ardından firmamız tarafından yapılacak ödemeler 14 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir.

-Ücret iadeniz siparişinizin ödeme yönteminize göre yapılacaktır; Kredi kartı ile ödeme tercih edildi ise siparişte kullanılan kredi kartına, havale/EFT ya da kapıda ödeme yöntemlerinden biri tercih edildi ise ödemeniz havale/EFT yöntemi ile gerçekleştirilecektir.

*Kredi kartına yapılan iadelerde iade tutarının kartınıza yansıması süreci banka prosedürleri gereği değişiklik göstermektedir.


-Kampanyalı Ürün Alımı – Değişim/İadesi Hakkında

-emoyra.com eş zamanlı olarak farklı kampanyalar yürütmektedir. Siparişinizin dâhil olduğu kampanyaya göre değişim/iade sürecindeki işleyiş farklılık gösterebilmektedir.

-emoyra.com’da şu an aktif olan tüm kampanyaları ve koşullarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.


https://www.emoyra.com/aktif-kampanyalar